המחלות השכיחות ביותר אצל כלבים

הכלב בויית מהזאב כבר למעלה מעשרת אלפים שנה ובמקור הוא שייך לגזע הזאבים שהיו טורפים.

במהלך השנים נוצרו בעיות רפואיות אצל כלבים שלא היו בעבר וניתן למנוע סיבוך של הרבה מהם על ידי תשומת לב וביטוח רפואי לכלב שנותן פיתרון שמייתר את השיקול הכלכלי.


הנה מספר מחלות שכיחות אצל כלבים:

  • תולעים וטפילים - תולעים וטפילים עלולים לההעביר מחלות קשות לכלב, לרוב את התולעים מעבירים הפרעושים ולכן טיפול שוטף וקבוע המונע פרעושים מקטין את הסיכוי לתולעים. ישנם שני סוגים עיקריים של תולעים, הראשון הוא תולעי סרט והשני הוא תולעים עגולות. המלצות הוטרינרים היא לתלע פעמיים בשנה במיוחד אצל גורים. מומלץ לטפל גם במזיקים פנימיים על ידי כדורים שניתן לקבל אצל וטרינר מוסמך.
  • אלרגיה - האלרגנים גורמים לעיתים להפעלה לא רצונית של המערכת החיסונית וגורמת לגירויים וגירודים. לרוב התסמינים הם: הקאות, שלשולים, עיטושים ופצעים שמופיעים על העור. לרוב זה מגיע מהסביבה הקרובה ולכן מומלץ לשנות מיקום פיזי לפחות בזמן הטיולים. שינוי המזון להיפואלרגני גם הוא פיתרון וכמובן מומלץ לבקר אצל וטרינר.
  • דלקת במפרקים - התסמין הוא מיידי וברור לעין ולרוב הכלב עייף,צולע ומביע חוסר עניין לקפוץ או לרוץ. שכיח מאוד אצל גזעים גדולים ובגיל מבוגר של הכלב. חשוב לשמור על משקל מאוזן ולהתייעץ עם וטרינר בנוגע לתוספי תזונה שמסייעים בחיזוק המפרקים והעצמות.
  • סרטן - כמו אצל בני אדם גם אצל כלבים התסמינים יכולים להגיע בשלב מאוחר של המחלה. התסמינים המוכרים הם: קשיי נשימה, בליטות בגוף, דימום ואיבוד משקל. האיבחון המוקדם פה משחק תפקיד קריטי ולכן מומלץ לבצע בדיקות שנתיות אצל הוטרינר. טיפולי הסרטן אצל הכלבים לא זולים ולכן אם אתם שוקלים לעשות ביטוח רפואי לכלב יש לוודא שזה מכוסה.
  • כלבלבת - תסמיני המחלה הנפוצים הם חום גבוה, הפרשות מהעיניים והאף וחוסר תיאבון. המחלה הזו היא מסוכנת מאוד ונגרמת מנגיף ופוגעת בעיקר בגורים. הטיפול במחלה הוא ארוך ומורכב ויכולה לפגוע במערכת העצבים של הכלב. אין תרופת פלא למחלה הזו וגם לכלבים שמבריאים ממנה ייתכנו נזקים תמידיים. חושב לחסן את הכלב בגיל צעיר ולמנוע סיבוכים מיותרים בעתיד.
  • תולעת הפארק - כאשר כלב אוכל צואה המכילה את חיפושית הזבל הוא למעשה משמש כפונדקאי של החיפושית שמתפרקת בקיבתו. החיפושית גורמת למחלות קשות ואף למוות פתאומי ולכן יש לשים לב לתסמינים כגון שיעול, הקאות, קושי בבליעה. תהליך האיבחון נעשה על ידי אנדוסקופיה שבו מוחדר סיב אופטי לגרונו של הכלב, הטיפול נעשה בהרדמה מלאה. חשוב לבצע בדיקות שוטפות על מנת לזהות בטרם עת את המחלה, רוב ביטוחי הכלבים אינם מכסים טיפולים שוטפים.
  • כלבת - כלבת היא מחלה שפוגעת במגוון רחב של יונקים לרבות בני אדם ולכן ההתייחסות אליה היא חמורה בהרבה. חיסון שנתי מונע את המחלה.
  • שיניים וחניכיים - המודעות ושיטות הטיפול במחלות שיניים וחניכיים אצל כלבים התפתחה מאוד בשנים האחרונות הכוללת כלים לאיבחון וטיפול. אי טיפול במחלות אלו עלול לגרום לדלקת חניכיים, חורים ושברים בשיניים ואבן שן. במקרים קשים הכלב יסרב לאכול ולשתות כתוצאה מכאבים עזים ויפיץ ריח רע מהפה. טיפולי שיניים וחניכיים אצל כלבים וחתולים נחשבים ליקרים יחסית ולכן רוב ביטוחי הבריאות לא מכסות את זה, שווה לעשות בירור מעמיק בנושא.

לסיכום, כמו בני האדם גם לכלבים וחתולים יש צרכים רפואיים וניתן למזער או למנוע את רובם על ידי תשומת לב לתסמינים ועל ידי ביקורים שוטפים אצל וטרינר.

לא מעט בעלי כלבים מוציאים סכומי כסף נכבדים על טיפולים אלו ולכן בשנים האחרונות ביטוח רפואי לכלב הוא שירות מתפתח ומהווה אלטרנטיבה לבעלי כלבים שאינם מעוניינים בהפתעות כלכליות.

מומלץ לעשות בדיקה יסודית בין נותני השירות לגבי הכיסוי הרפואי, ההשתתפות העצמית וסכום התקרה השנתי ולמקרה בודד.
אם אתם מחפשים עצה או עזרה המומחים של Revivolution Dogs יישמחו לעמוד לשירותכם - צרו קשר

מאמרים נוספים

יבוא כלב לישראל - למי אפשר לפנות על מנת להגשים את החלום?

אחת ולתמיד: כמה עולה לקנות כלב?

אנשים רבים מחפשים בנרות אחר הכלב המושלם ביותר עבורם, מאחר ורבים מעוניינים לצרף חבר נוסף למשפחה. אך יש לזכור כי לא כל כלב יתאים לצרכים

רועה קווקזי

רועה קווקזי - נאמן, חזק ואמיץ

אין ספק כי כל מי שמעוניין בכלב גדול ומרשים, יתעניין בכלב מגזע רועה קווקזי. מדובר על כלב חזק ועוצמתי, המגיע למשקל של 70 ק"ג ולגובה